12.07.2011

Drugi tydzień strajku w EULEN-ABB


eulenabb.jpg
Decyzja o podpisaniu kontraktu z innym dostawcą usług jest wyraźną taktyką antyzwiązkową.

Pracownicy EULEN w fabryce ABB w Kordobie w Hiszpanii rozpoczęli bezterminowy strajk w dniu 28 listopada. Od tego czasu, strajkujący koczują dzień i noc przed firmą. Strajk został zwołany przez związki CNT i CGT w firmie w odpowiedzi na nielegalne przeniesienie pracowników z EULEN, zakontraktowanych do pracy w ABB. EULEN świadczy usługi takie jak sprzątanie i konserwacja innym firmom i administracji publicznej.
ABB ogłosiła, że od 1 stycznia, nie odnowi kontraktu z EULEN i zamiast tego będzie korzystać z usług EUROCEN, firmy będącej częścią międzynarodowej sieci ADECCO.
Prawdopodobnie, nowa spółka zostanie wykorzystana do pozbycia się wszystkich strajkujących pracowników.


CNT zwraca uwagę, że problemy związane z pracą w ABB są również związane z outsourcingiem w ogóle. Pracownicy zatrudnieni przez EULEN w rzeczywistości pracują dla ABB, ale mają znacznie niższe wynagrodzenie niż zwykli pracownicy ABB i firma nie ponosi odpowiedzialności za nich jako pracodawca. Także umowy zbiorowe dotyczące faktycznie wykonywanej przez pracowników pracy nie są stosowane. CNT wszedł w tej sprawie w spór zbiorowy z EULEN-ABB w 2010 roku.
Przed przystąpieniem do strajku, szefowie spowodowali kilka innych konfliktów. Były przypadki represji wobec działaczy związku CNT. Problemy z EULEN wystąpiły nie tylko w ABB, ale również na Uniwersitecie Kordoby i spółce Cosmos, gdzie EULEN również ma umowy, a CNT swoje komisje związkowe.

W ciągu ostatniego tygodnia, związki CNT dokonały akcji solidarnościowych ze strajkującymi. Odbyła się także ponad 300 osobowa demonstracja w Kordobie.

W jęz. angielskim:

O konflikcie z EULEN:
http://www.iwa-ait.org/?q=node/59
O przywróceniu pracownika EULEN do pracy w ABB:
http://internationalworkersassociation.blogspot.com/2011/03/cordoba-cnt- ...
O założeniu związku CNT w EULEN Cosmos:
http://www.cnt.es/en/news/cordoba-new-cnt-union-section-created-eulen-su ...
W języku hiszpańskim:
http://cordoba.cnt.es/foros/eulen
http://cordoba.cnt.es/eulen


http://www.zsp.net.pl/drugi-tydzien-strajku-w-eulen-abb

No comments:

Post a Comment