4.27.2012

V solidarite s hutníkmi z Metalurg Steel v Dubnici nad Váhom

V utorok 24. apríla 2012 sa začal štrajk v hutníckej firme Metalurg Steel s.r.o. v Dubnici nad Váhom, ktorý je reakciou na bezvýchodiskovú situáciu, keď výplaty meškajú niekoľko mesiacov (celkovo ide o sumu 300 tisíc eur), ako aj na porušovanie ustanovení Zákonníka práce a ďalších predpisov v oblasti BOZP a hygieny práce. V stredu 25. apríla, kedy sa konalo zhromaždenie pred továrňou aj pochod mestom, Priama akcia vyjadrila letákom solidaritu štrajkujúcim pracovníkom. Zamestnanci sú odhodlaní štrajkovať do piatku.


Mác: Dva mesiace bez mzdy? Nijaký problém...

Firmu Metalurg Steel vlastní Juraj Mác, ktorý sa o svoje vedomosti o riadení firmy v kríze vie podeliť aj s ďalšími podnikateľmi. V rámci bloku Ako sa dostať z krízy výkonnosti? Ako zvýšiť produktivitu? rečnil v októbri 2011 na medzinárodnej konferencii Výrobný manažment: Inšpirácie – Kontakty – Trendy v hoteli Holiday Inn v Žiline. Medzi témami tohto bloku boli šľachetne znejúce otázky ako Čo robiť v prípade nízkej výkonnosti? Ako systematicky ozdraviť podnik a nepodľahnúť panike? V čom sú inšpiratívne úspešné príbehy ozdravenia? Končí demokracia za bránou podniku? Multimilionár Mác je neúspešným kandidátom na poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja za stranu MOST-HÍD a do väčšieho povedomia sa dostal aj účasťou na rely milionárov Gumball na svojom luxusnom Ferrari Scaglietti za 275 tisíc eur. Okrem toho ho nájdeme aj vo vedení firiem PROJECT TWO s.r.o, Metalurg_Matec, s.r.o, MyCredit 8anka, s. r. o., SLOV - ENERGIA CONSULTING s.r.o., Metalurg_Tools, s. r. o. či J&L FINANCE s.r.o.

Juraj Mác podľa vlastných slov pozná osobne všetkých 354 zamestnancov Metalurg Steel a záleží mu na nich. Z oznamu na obrázku (klikni pre zväčšenie) je zrejmé, ako sa usiluje, aby zamestnanci vnímali situáciu jeho očami, postavili sa proti odborom a podpísali nesúhlas s konkurzom.

Situácia v druhý deň štrajku

Do štrajk u, ktorému predchádzala protestná akcia 11. apríla, je zapojených niečo vyše 100 zväčša mužov (najmä z výroby) z celkového množstva 354 zamestnancov vrátane dohodárov a živnostníkov, z ktorých sa do štrajku drvivá väčšina nezapojila. Toto zloženie a počet štrajkujúcich stačí na to, aby bola práca minimálne v dvoch halách do veľkej miery ochromená.

Podľa slov robotníkov niektorým v druhý deň štrajku prišla na účet časť dlžných miezd, takže sa zdá, že tlak vyvolaný zastavením práce priniesol prvé ovocie.

V diskusiách so štrajkujúcimi sa potvrdili informácie z masmédií o praktikách firmy (nevydávanie ochranných pomôcok, rozpredávanie zariadenia fabriky) a obavy robotníkov o budúcnosť, keďže veľká časť z nich je zhruba vo veku 50 rokov. Niektoré časti fabriky, v ktorých sa pracujúci pohybujú, pôsobia dosť postapokalyptickým dojmom, a minimálne v otázke zlých hygienických podmienok musí dať okamžite za pravdu sťažnostiam robotníkov každý, kto bol vnútri.

Hoci možnosť zachovania výroby vyzerá pre zamestnancov nepriaznivo, je možné, že štrajkom sa im podarí vybojovať si viac ako čakaním, ako sa to stalo v iných podnikoch. Každopádne, už to, že sa postavili za svoje požiadavky, je odvážny krok, ktorý dáva signál ďalším pracujúcim.
Priama akcia
Leták PA k štrajku (PDF):

Pracujúci na Slovensku len málokedy bojujú kolektívne za svoje požiadavky. Práce je málo a každá akcia sa stáva takmer hrdinským činom. Týmto letákom preto chceme vyjadriť podporu a uznanie hutníkom z Dubnice za odhodlanie neustúpiť z požiadaviek a ísť do ostrého štrajku. Sme pracujúci ako vy a touto formou vám vyjadrujeme našu solidaritu. 

Na Slovensku určite nie ste jediní, komu zamestnávatelia dlhujú mzdy, ste však jedni z mála, ktorí o svoje mzdy aj bojujú. Váš štrajk teda môže byť inšpiráciou aj pre iných, tak ako ňou sú napríklad štrajky, ktoré sa uskutočnili v Kolárove (2008) či Hencovciach (2010).

Význam solidarity

Všimli sme si, že vedenie firmy sa usiluje prezentovať štrajk ako škodlivú a zbytočnú akciu. Hoci to určite nazlostí, čo iné sa dalo čakať, ako pokusy o nátlak, aby ste zľavili a vzdali sa. Štrajk je hlavne o odhodlanosti, početnosti a jednote ľudí, ktorí sú doň zapojení. Pochod mestom môže byť dobrá príležitosť poukázať na problém vo firme a získať podporu, ktorá presahuje jedno pracovisko. A ak sa konateľ oháňa tým, že mu výrobu „dokončia“ iné firmy, možno by stálo za to stretnúť sa s ich zamestnancami, vysvetliť im situáciu a požiadať, nech sa nenechajú vtiahnuť do pozície štrajkokazov.

Kontrola nad bojom

Každé vyjednávanie si vyžaduje, aby sa na ňom zúčastnili ľudia, ktorým dôverujeme. Asi sa zhodneme, že dôvera v akomkoľvek spore by mala ísť ruka v ruke s kontrolou a spoločným rozhodovaním o jeho vývoji. Konečná dohoda by mala byť výsledkom diskusie všetkých pracujúcich, ktorí sú do sporu zapojení. Dobrou formou rozhodovania môžu byť všeobecné zhromaždenia, teda spoločné stretnutia za účasti odborárov aj neodborárov (avšak bez zástupcov vedenia firmy), kde sa odsúhlasí alebo zamietne aktuálny návrh dohody.

Širší pohľad

Podľa nás by štrajkujúci nemali byť v nijakej fáze štrajku iba štatistami. Štrajk by mal posilniť sebavedomie a umožniť rozvinúť vlastné schopnosti a iniciatívu pri riešení problémov v budúcnosti, či už v odboroch alebo nie, a ukázať pozitívny príklad ostatným ľuďom v podobne neľahkej situácii.

Držíme vám palce a spoločne s vami
veríme v úspešný koniec tohto boja!


Tento leták pripravila Priama akcia (PA), organizácia, ktorá sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich u nás aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny pracujúcich zo 16 krajín sveta.

Na webstránke www.priamaakcia.sk informujeme o skúsenostiach z bojov u nás aj vo svete a o možnostiach zapojenia sa do konkrétnych aktivít.

Kontakt: Priama akcia; PO Box 16; 840 08 Bratislava 48.
Telefón (SMS alebo odkaz v hlasovej schránke): 00420 774 333 259 (platby ako pri volaní do Českej republiky).
E-mail: priamaakcia@priamaakcia.sk

No comments:

Post a Comment