9.11.2011

Pikieta przeciw umowom śmieciowym pod Nowym "Wspaniałnym" Światem


nswzspstron.png
10 września odbyła się pikieta informacyjna pod barem Krytyki Politycznej na Nowym Świecie w Warszawie w ramach kampanii ZSP przeciw prekaryzacji pracy i umowom śmieciowym. Akcja była związana z informacją o warunkach pracy barmanów w Nowym Wspaniałym Świecie: umowy zlecenia i mikropensje.

Aktywiści ZSP rozdali ulotki o problemach prekaryzacji pracy oraz o warunkach pracy w gastronomii i potrzebie organizowania się pracowników. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ludzie reagowali pozytywnie, oprócz kilku snobów wchodzących do baru, którzy nie potrafili zrozumieć na czym polega problem.

Ludzie z niekrytycznej "Krytyki" nie reagowali na naszą obecność, nawet gdy weszliśmy do środka. Ich linią obrony jest to, że warunki pracy w gastronomii po prostu są kiepskie, więc rzekomo warunki pracy u nich nie muszą być lepsze.

Barmani w NWŚ są zatrudnieni na umowy zlecenie, choć faktycznie istnieje stosunek pracy. Cechą umowy zlecenia jest to, iż zleceniobiorca sam organizuje sobie sposób pracy i określa czas pracy. Osoba z umową zleceniem nawet nie musi wykonywać pracy osobiście. Praktyka zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną z zasady jest niedopuszczalna.

Artykuł "Krytyka Politycznej Neoliberalizacji" / Reakcja liberałów
Ulotka:"Flexi nie jest Sexy"
Dla pracowników: Ustalenie stosunku pracy w sądzie

No comments:

Post a Comment