8.07.2011

Warszawa: Protest przeciwko podwyżkom pod Metro Centrum

W sobotę, Związek Syndykalistów Polski zorganizował kolejny protest przeciwko podwyżkom  przed Metro Centrum w Warszawie. Z powodu ulewy, po chwili protestujący przenieśli się do przejścia podziemnego. Pikietujący nie zbierali podpisów pod petycjami o referendum, gdyż władze miasta postanowiły zignorować głos społeczeństwa i nie zamierzają zorganizować referendum w sprawie podwyżek, pomimo zebrania przez różne organizacje 151 tys. podpisów. ZSP wezwało przechodniów udających się do metra do bojkotu nowych cen komunikacji miejskiej jeżdżąc bez biletu, uczestnicząc w tzw. "kasie gapowicza", ostrzegając współpasażerów przed kontrolerami i solidaryzując się z tymi, którzy nie mają biletów przez jak najdłuższe wyciąganie biletów podczas kontroli.


Przemawiali również bezdomni, emigranci zarobkowi, którzy niedawno wrócili do kraju, oraz działacze społeczni różnych orientacji. Niektórzy uczestniczyli w pikiecie, a niektórzy po prostu przechodzili przypadkiem i również zabrali głos. Wszyscy, niezależnie od swoich poglądów politycznych, wzywali do protestów społecznych przeciw podwyżkom. Wspomniano również o bardziej radykalnych formach protestu, które miały miejsce w innych krajach po wprowadzeniu podwyżek, m.in. w Portugalii.

Sobotnia akcja była kontynuacją działań podejmowanych przez ZSP, takich jak "Noc swobodnego jeźdzca" i regularnie prowadzonych ruchomych pikiet i akcji wlepkowych w środkach komunikacji miejskiej, podczas których pasażerowie otrzymują ulotki nawołujące do bojkotu nowych cen biletów.

http://niekasuj.org
http://podwyzki.zsp.net.pl

Media o akcjach 

No comments:

Post a Comment