Z powodu ogromnych zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami, które uderzyły Japonię w dniu 11 marca i w związku z zagrożeniem radiologicznym spowodowanym przez zniszczoną elektrownię atomową w Fukushimie I, FAU-IWA rozpoczęło kampanię pomocy solidarnościowej dla japońskich pracowników tymczasowych i o niepewnym zatrudnieniu o nazwie „Fundusz Solidarnościowy Freeters”. Nazwa Freeters odnosi się do pracowników o niepewnym zatrudnieniu. Jako oddolny związek anarcho-syndykalistyczny, myślimy przede wszystkim o pracownikach o niepewnym statusie zatrudnienia, którzy byli wykluczeni nawet przed kataklizmem, zmuszeni do życia i pracy w tragicznych warunkach. FAU wzywa do przesyłania datków na fundusz solidarnościowy, z którego środki zostaną wykorzystane w porozumieniu z Freeters Zenpan Roso - samorządną grupę pracowników tymczasowych w Japonii. Przekazy mogą być wysyłane na następujące konto: FAU, FAU, Konto 96152201, Postbank Hamburg (BLZ 200 100 20) z dopiskiem "Freeters". [Konto w Polsce prowadzone przez ZSP, z którego środki zostaną przesłane w to samo miejsce, podane jest na naszej stronie.]. Każda, nawet najmniejsza, pomoc będzie wyrazem autentycznej solidarności pracowniczej.
Kim są “Freetersi”?
Pracownicy o niepewnym statusie, to ciemna strona lśniącej fasady japońskiej gospodarki nastawionej na eksport. Pracownicy tymczasowi istnieli w Japonii od czasu reform neoliberalnych z lat 90'tych, ale w czasie ostatniego kryzysu ich liczba znacznie się zwiększyła. Są ich setki tysięcy, żyjących od jednej słabo płatnej pracy, do następnej. Wielu jest młodych i pozbawionych wykształcenia. Są wypchnięci na margines i napiętnowani. Często mieszkają w barakach na przedmieściach dużych miast. Wielu z nich jest bezdomnych. Niektórzy z nich nazywają samych siebie „Freeters”. To słowo jest kombinacją słów „Freelancer” i „Arubaito” (słowo pochodzenia niemieckiego, oznaczające pracę tymczasową). Freetersi są zatrudniani jako „pracownicy jednorazowego użytku”, którzy wykonują brudną pracę za minimalne stawki. Wśród pracowników, którzy obecnie starają się zlikwidować skutki katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie, też są „pracownicy jednorazowego użytku”. Od kilku lat, Freetersi próbują zorganizoawać się w związki zawodowe i wyrwać się z zaklętego kręgu wyzysku i społecznego wykluczenia.
Czemu fundusz solidarnościowy?
Niektórzy mogą się zastanawiać, czemu uruchomiliśmy niezależny fundusz solidarnościowy dla Freetersów. Podjęliśmy tę decyzję, gdyż z przeszłych doświadczeń wiemy, że w obliczu kataklizmu, nie wszyscy są równi. Jeśli masz pieniądze lub wpływy, masz wiele sposobów, by poradzić sobie ze skutkami tragedii. Tym, którzy już wcześniej byli pozbawieni środków do życia i znajdowali się na marginesie społeczeństwa, jest teraz o wiele trudniej poradzić sobie z tą katastrofą spowodowaną przez człowieka. W kapitalizmie, nawet radzenie sobie ze skutkami katastrof nie jest sprawiedliwe. Fundusz jest dla nas wyrazem bezpośredniej solidarności pomiędzy pracownikami. Zdajemy sobie sprawę, że skala katastrofy i zagrożenia skażeniem nuklearnym jest taka, że nasze działania będą bardzo skromne. Jednak nie możemy zapomnieć, że Freetersi wyszli na ulice w wielu miastach w Japonii w 2010 r. by wesprzeć FAU w konflikcie w Kinie Babylon, gdy FAU groziła delegalizacja.
Jak zostaną wykorzystane pieniądze?
Sposób wykorzystania pieniędzy będzie skonsultowany z istniejącymi kontaktami z organizacjami Freetersów, takimi jak Freeters Zenpan Roso. Konkretne przypadki pomocy będą zależeć od rozwoju katastrofy. Możliwe, że część pieniędzy zostanie wykorzystana na zakup i dystrybucję żywności, w związku z coraz trudniejszą sytuacją z dostawami żywności. Jeśli skażenie radioaktywne będzie się rozszerzać, ceny za nieskażoną żywność będą rosnąć. Z tego powodu, nasza pomoc też będzie potrzebna. Niektórzy Freetersi chcą wyjechać i opuścić bardziej zagrożone części kraju i przenieść się w bezpieczne miejsce. Dla wielu z nich, to problem z dostępnością środków na transport i miejsce zamieszkania. Już teraz wspieramy naszych japońskich towarzyszy w tym zakresie.
Jak dowiedzieć się więcej?
1. Bieżące informacje o Funduszu Solidarnościowym Freeters są dostępne na specjalnej stronie. W ciągu nadchodzących tygodni poinformujemy, o stanie konta i dalszych informacjach dotyczących Funduszu.
http://www.fau.org/soli/freeters
2. Informacje o Freetersach i związku Freeters Zenpan Roso są dostępne na stronach:
http://www.direkteaktion.org/187/freeter-zenpan-roso-prekaere-in-japan (w jęz. niemieckim)
http://asnewsx.blogspot.com/ (w jęz. niemieckim i japońskim)
http://freeter-union.org/union/ (w jęz. japońskim)
No comments:
Post a Comment