4.15.2013

Solidarni z pracownikami Alstom15 kwietnia zaczynają się negocjacje w sprawie zamknięcia dwóch fabryk firmy Alstom w Hiszpanii. Alstom to duża międzynarodowa korporacja. W tych fabrykach zajmowano się produkcją wiatraków do elektrowni wiatrowych. Pomimo, iż firma osiąga ogromne zyski i otrzymuje kontrakty od rządu (czyli od podatników tego kraju), zamierza wyrzucić na bruk 373 pracowników.
Nasi koledzy ze związku CNT w Hiszpanii mają sekcję związku w fabryce w Zamora i opisali tą sprawę. Mówili, że od 10 kwietnia są mobilizacje pracowników w obronie miejsca pracy. Aktywiści z ZSP postanowili zrobić mały gest solidarności z pracownikami fabryki. Plakaty o sytuacji zostały rozwieszone obok siedziby firmy w Warszawie oraz rozdano ulotki (tekst poniżej) Do biura firmy w Polsce i w Hiszpanii zostały wysłane faksy protestacyjne.

Jeśli chcesz wesprzeć pracowników walczących z zamknięciem zakładów, możesz wysłać email do dyrektora firmy: patrick.kron@chq.alstom.com
Przykładowy tekst:
I express my solidarity with the workers at Alstom plants in Spain. No to the closures! / Je souhaite exprimer ma solidarité avec les travailleurs d'Alstom en Espagne. Non aux fermetures d'usines!
Workers are not disposable! No to the closure of Alstom plants in Spain! / Les travailleurs ne sont pas des biens qu'on peut jeter a la poubelle une fois utilisés. Non a la fermeture d'Alstom en Espagne.
Stop dismissals! Keep the plants open in Spain! / Non aux licenciements! Les usines doivent rester en Espagne.
Tekst ulotki
ALSTOM, NIE DLA ZAMKNIĘCIA FABRYKI W HISZPANII
Firma Alstom, która cieszy się świetnymi wynikami finansowymi, zamierza zamknąć fabrykę wiatraków do elektrowni wiatrowych w Hiszpanii. W rezultacie, 373 pracowników mogą znaleźć się na bruku, bez pracy.
Jesteśmy tutaj by wyrazić naszą solidarność z tymi pracownikami. 15 kwietnia prowadzone będą negocjacje w tej sprawie. Życzymy pracownikom powodzenia. My, pracownicy, nigdy nie zgodzimy się na to, by być traktowani jako narzędzia do wykorzystania i wyrzucenia. Wiemy, że firmy zwalniają ludzi, by zwiększyć zyski, nawet kiedy mają się dobrze i nie ma takiej potrzeby. Mówimy nie dla chciwości korporacji i tak dla międzyludzkiej solidarności w walce o godne warunki pracy.
Jeśli pomimo negocjacji, firma zamknie te fabryki, będziemy wspierać wszystkie akcje protestacyjne hiszpańskich pracowników.
Związek Syndykalistów Polski

No comments:

Post a Comment