6.11.2012

Wielka Brytania: Wzmożone akcje przeciwko Workfare


Ponownie w miastach Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wzmożone akcje przeciwko wprowadzanemu przez pracodawców sieci branżowych sytemowi Workfare.
Kampania zapoczątkowana przez Solidarity Federation uderza głównie w wielkie sieci branżowe, które zarabiając krocie (często głównie dzięki zwolnieniom z podatku) pragną korzystać z darmowej siły roboczej.

Po akcjach informacyjnych i pikietach, które miały miejsce w kwietniu, 1 maja w Londynie około 300 osób w centrum miasta blokowało i pikietowało sklepy firm chcących wprowadzić program Workfare: Holland & Barrett, Mc Donalds, Boots, Pizza Hut, Gregs i organizację psudo charytatywną Salvation Army. Lotne pikiety/blokady w ten dzień doprowadziły do zamknięcia paru lokali Mc Donalda i Holland & Barrett.

W sobotę 5 maja w Liverpoolu lokalna grupa Solidarity Federation wraz z organizacją UK Uncut pikietowały sklepy Holland and Barrett i WH Smith, gdzie rozdano przechodniom ponad 1000 ulotek.
12 maja w mieście Hull, Solidarity Federation zorganizaowało pikietę pod sklepem Holland and Barrett, wzywając klientów sklepu i przechodniów do bojkotowania sieci sklepów biorących udział w programie Workfare.

19 maja w kilku miastach Wielkiej Brytanii, SolFed zorganizowało kolejne pikiety i blokady franczyz chcących wprowadzić darmową siłę roboczą w swoich sieciach. Akcje zorganizowały lokalne grupy z Thames Valley, Reading, Brighton, Lincoln, Oxford i z Londynu. W Londynie, akcje trwały w kilku dzielnicach miasta, min. Hackney, Lewisham i Blackheath. W dzielnicy Blackheath kilkudziesięcioosobowa pikieta na dwie godziny kompletnie zablokowała jeden z największych sklepów Holland & Barrett. Pikieta miała spore poparcie lokalnych przechodniów, którzy niewiele wiedzieli o programie Workfare i praktykach wprowadzanych przez korporacje w miejscach pracy. Do przepychanek z ochroniarzami doszło w dzielnicy Lewisham, gdzie spora grupa pikietujących lokalny sklep Holland & Barrett, została zaatakowana przez managera firmy, który wezwał ochroniarzy z centrum handlowego. Pikietujący weszli do środka sklepu, gdzie rozwinęli transparenty i wykrzykiwali hasła przeciwko Workfare. Ochroniaże wraz z policją wypchnęli protestujących na zewnątrz i wezwali do rozejścia się. W odpowiedzi pikieta przeniosła się pod lokalny sklep firmy Greggs, która również bieże udział w programach Workfare.

Kolejna pikieta w mieście Hull odbyła się 26 maja. Ponownie celem był sklep Holland and Barrett, który ogłosił zwolnienia personelu w celu wprowadzenia darmowej siły roboczej z programów Workfare. Wzywano również do bojkotu tej firmy.

Na sobotę 9 czerwca w mieście Liverpool, lokalny oddział SolFed wezwał do kolejnej pikiety i akcji informacyjnej przeciwko Workfare. Okolo 50 osób stawiło się w centrum miasta gotowych do lotnych pikiet i blokad. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście lokal Holland and Barrett, który podaje się za “etyczną” firmę i jako jeden z pierwszych ochoczo zgodził się na wprowadzanie praktyk związanych z Workfare. Do pikiety przyłączyli się bezrobotni, którzy przyszli wesprzeć pikietę i opowiedzieć o swoich doświadczeniach z wyżej wymienionymi programami. Bardzo pozytywnym doświadczeniem byli potencjalni klienci sklepu, którzy nie przekroczyli linii pikiety i zdecydowali się nie robić zakupów w sklepie. Po jakimś czasie pikietujący utworzyli zwarty blok i wraz z rozwiniętymi transparentami i flagami, przy akompaniamencie grających muzyków ruszyli przez sam środek centrum handlowego kierując się pod sklep Argos. Spora grupa pikietujących weszła do środka i zaczęła okupować sklep. Ponownie pikietujący otrzymali sporę poparcie od pracowników sklepu, jak i od przechodniów, a liczba uczestników zaczęła się powiększać. Następnym celem był lokal Tesco. Tesco po wcześniejszych protestach oficjalnie zrezygnowało z wprowadzenia programów Workfare, lecz w praktyce w wielu sklepach tej marki ciągle pracują ludzie na zasadach systemu Workfare. Tu również spora grupa pikietujących dokonała okupacji sklepu, pozbawiając go zysku na czas pikiety.
Akcje w całym kraju miały wsparcie związków i organizacji takich jak: Boycott Workfare, UK Uncut, Anarchist Federation, IWW, CWU, Occupy London.

Pod naciskiem ogólnokrajowych protestów rząd zaczął wycofywać się z niektórych programów Workfare, lecz ciągle darmowa siła robocza jest wykorzystywana przez międzynarodowe korporacje. Do póki program nie zostanie całkowicie zlikwidowany, Solidarity Federation zapowiada dalsze protesty i akcje bezpośrednie przeciwko firmom korzystającym z programów Workfare. Pomiędzy 7 a 14 lipca zapowiadany jest ogólnokrajowy tydzień akcji przeciwko Workfare.

za: www.cia.media.pl

No comments:

Post a Comment