1.21.2012

Wielka Brytania: Protesty solidarnościowe ze strajkującymi z EULEN-ABB


adecco-sf.png
20 stycznia, Solidarity Federation zorganizowała akcje solidarnościowe pod biurami agencji pracy tymczasowej Adecco w Glasgow, Londynie, Bristolu, oraz Brighton. 19 stycznia także odbyła się pikieta pod siedzibą ABB w Warrington. Akcje były wyrazem solidarności ze strajkującymi od 28 października pracownikami fabryki ABB w Kordobie w Hiszpanii.

Pracownicy byli zatrudnieni przez agencję EULEN. Tych pracowników nie powinno się nazywać “pracownikami tymczasowymi” ponieważ niektórzy z nich pracowali dla tej samej firmy przez 10-15 lat. Wykonywali pracę w fabryce ABB jako wykwalifikowani pracownicy: operatorzy dźwigów, wózków widłowych i innego sprzętu. Transportowali ciężkie transformatory i inne urządzenia, co może być niebezpieczne dla niedoświadczonych pracowników. Gdy postanowili walczyć o swoje prawa, ABB postanowiła ich zastąpić nowymi, nieuzwiązkowionymi pracownikami z agencji EUROCEN (część firmy ADECCO).

Od tego czasu trwają protesty – przeciw EULEN, ABB i EUROCEN-ADECCO – za rolę, którą te firmy odegrały w działaniach skierowanych przeciw pracownikom. ABB postanowiła zastąpić pracowników, ADECCO udostępniła łamistrajków, a EULEN zwolniła wszystkich strajkujących. W Polsce odbyły się pikiety pod siedzibami ABB i ADECCO, a także pod jednym z biur tej agencji.
Solidarity Federation postanowiła protestować pod Adecco jednocześnie w kilku miastach. Aktywiści SolFedu poinformowali przechodniów o sytuacji strajkujących, o roli Adecco w konflikcie, a także krytykowali problem zlecania pracy firmom zewnętrznym i prekaryzacji pracy. Także tłumaczyli jak agencje taki jak Adecco doprowadzają do obniżenia pensji i przyczyniają się do pogłębiania niepewności w zatrudnieniu, co doprowadza do pogorszenia warunków pracy dla wszystkich.
Większa część pracowników ABB-EULEN jest zrzeszona w związku CNT-AIT, siostrzaną organizacją Solidarity Federation z Wielkiej Brytanii oraz ZSP z Polski. Na 3 lutego zaplanowano kolejną dużą demonstrację w Kordobie. Na ostatnią demonstrację poparcia pracowników ABB-EULEN przyszło ok. 500 osób.

No comments:

Post a Comment