9.25.2011

Akcja informacyjna pod Nowym Wspaniałym Światem


W dniu 23 września w Warszawie ZSP zorganizowało akcję informacyjną na temat umów śmieciowych przed lokalem Nowy Wspaniały Świat. Rozwieszono plakaty i rozdawano ulotki tłumaczące czym jest stosunek pracy i dlaczego kelnerzy, kelnerki i barmani nie powinni być zatrudnieni na umowach zlecenie.

Przypomnijmy, że w barze związanym z ekipą Krytyki Politycznej w Warszawie, barmani są niezgodnie z prawem zatrudnieni na umowach zlecenie na niskich stawkach. Pomimo tego, że zatrudnianie pracowników na umowę zlecenie stanowi łamanie prawa pracy i praw pracowniczych, kierownictwo baru usprawiedliwia publicznie swoje praktyki twierdząc, że robią jedynie to, co inni, a nawet że w innych barach w Warszawie jest jeszcze gorzej.


Podczas akcji, odbywała się właśnie konferencja poświęcona prawu do mieszkania, na którą nie zaproszono żadnych organizacji lokatorskich działających w Warszawie, natomiast zaproszono przedstawicieli władz miasta. Ambasada Szwajcarii przygotowała z tej okazji wystawę na temat „demokracji bezpośredniej”. Przedstawiciele organizacji lokatorskich byli jednak obecni wśród publiczności, by punktować kłamstwa urzędników miejskich produkujących się na spotkaniu.

W trakcie pikiety doszło do konfrontacji z jedną ze zwolenniczek KryPolu, która argumentowała, że w Warszawie w ogóle nikt w gastronomii nie ma umów o pracę. Po raz kolejny okazało się, że nawet McDonald's oferuje lepsze warunki pracy niż tzw. „postępowe” knajpy (co każdy może w prosty sposób sprawdzić).

Prawo do urlopu macierzyńskiego jest fajne | Dlaczego zatrudnianie kelnerów i barmanów na umowach zlecenie jest łamaniem praw pracowniczych

No comments:

Post a Comment