1.14.2012

Pikieta pod siedzibą Adecco w Warszawie


adecco4.png
13 stycznia odbyła się pikieta informacyjna pod siedzibą agencji pracy tymczasowej ADECCO. Była to akcja solidarnościowa z strajkującymi od 28 listopada pracownikami EULEN-ABB w Kordobie w Hiszpanii. Agencja ADECCO odgrywa niechlubną rolę w rozbijaniu strajku pracowników.

Pracownicy byli zatrudnieni przez firmę EULEN, która jest inną jeszcze agencją dostarczającą “pracowników tymczasowych”. Wykonywali pracę w fabryce międzynarodowego koncernu ABB jako wykwalifikowani pracownicy: operatorzy dźwigów, wózków widłowych i innego sprzętu. Transportowali ciężkie transformatory i inne urządzenia, co może być niebezpieczne dla niedoświadczonych pracowników. Tych pracowników nie powinno się nazywać “pracownikami tymczasowymi”. Niektórzy z nich pracowali dla tej samej firmy przez 10-15 lat. Pomimo tego, nie mieli żadnej gwarancji pracy i gorsze warunki pracy, niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio. Tak więc pracownicy zatrudnieni przez agencję dla ABB postanowili się zorganizować, by poprawić swoje warunki pracy.

ABB postanowiło, że zacznie korzystać z usług ADECCO, aby pozbyć się pracowników, którzy potrafili się zorganizować, by walczyć o lepsze warunki pracy. Gdy dowiedzieli się o tym pracownicy, postanowili zastrajkować. Od 28 listopada koczują przed zakładem pracy. Zorganizowali wiele działań, spotkań i wszczęli sprawy sądowe, oraz zorganizowali demonstracje w kraju i zagranicą. W Kordobie około 500 osób przyszło wesprzeć strajkujących podczas protestu solidarnościowego.

Niestety, ABB postanowiło skorzystać z łamistrajków, łamiąc tym samym prawo do strajku. W dniu 31 grudnia, firma EULEN zwolniła większość członków komitetu strajkowego. W dniu 11 stycznia, firma zwolniła wszystkich, którzy pracowali dla ABB.

Ulotka: http://www.zsp.net.pl/ulotka-adecco

No comments:

Post a Comment