6.06.2013

Prekaryjne warunki pracy w Fundacji Heinricha Bölla


prek.jpg
W sobotę odbędzie się akcja informacyjna o prekaryjnych warunkach pracy pod Zachętą o godz. 15:30. Podczas akcja, będziemy zwracać uwagę na konflikt w niemieckiej fundacji im. Heinricha-Bölla, gdzie związkowcy z FAU domagają się zatrudnienia bezpośrednio przez fundację zamiast umów śmieciowych przez firmy zewnętrzne

Fundacja Heinricha Bölla jest fundacją blisko związaną z partią Bündnis 90/Die Grünen i według własnych deklaracji zajmuje się ogólnie pojętą sprawiedliwością. Jednak mało sprawiedliwe są prekaryjne warunki pracy, na których są zatrudnieni nasi koledzy i koleżanki w Fundacji. Od lat Fundacja Heinricha Bölla zatrudnia pracowników nie bezpośrednio, ale przez zewnętrzne firmy, przez co zarabiają oni mniej niż by wynikało z minimalnych poziomów pensji ustalonych w porozumieniach zbiorowych. Wielu z nich nie zarabia nawet minimalnej stawki 8,50 euro za godzinę, która stanowi przecież jeden z postulatów aktualnej kampanii wyborczej Zielonych!


Stosując taką politykę zatrudnienia, Fundacja Heinricha Bölla przyczynia się do poszerzenia sektora pracy prekaryjnej. Oprócz niskich płac, zatrudnienie przez firmy zewnętrzne powoduje bardzo „elastyczne” warunki pracy: brak uprawnienia do określonej liczby godzin pracy, zmuszanie do pracy w bardzo wczesnych lub bardzo późnych godzinach, lub w weekend, bez dodatkowego wynagrodzenia. FAU Berlin podjęła działania w tej sprawie na prośbę wielu pracowników Fundacji.

Dość pracy tymczasowej!

Po zapoznaniu się z warunkami pracy u tego pracodawcy, FAU była zaszokowana. Jak to możliwe, że fundacja, która twierdzi, że pracuje na rzecz sprawiedliwości i jest finansowana prawie całkowicie z publicznych dotacji, w taki sposób doprowadza do obniżenia poziomu pensji i pogorszenia warunków pracy? Jak to możliwe, że warunki pracy naszych kolegów nie spełniają nawet niskich standardów pracy tymczasowej i pracy przez agencję pracy? Dlaczego Fundacja Heinricha Bölla, która sama krytykuje wykluczenie społeczne i ekonomiczne, stawia swoich pracowników w tak prekaryjnej sytuacji?
Domagamy się zakończenia tej gry w outsourcing i bezpośredniego zatrudnienia naszych kolegów wykonujących stałe zadania dla Fundacji, bezpośrednio przez Fundację. Nie ma żadnego znaczenia, czy wykonują oni zadania polityczne związane z główną działalnością Fundacji, czy też sprzątają, naprawiają, pracują na recepcji, w kuchni czy remontach. Domagamy się, by pracownicy mieli uregulowane warunki zatrudnienia i byli opłacani według pensji wynikających z porozumień zbiorowych. Codzienne absurdy i problemy organizacyjne związane z pracą tymczasową muszą się skończyć, tak jak praca tymczasowa i outsourcing w Fundacji Heinricha Bölla.

FAU rozpoczyna konflikt w miejscu pracy

Aby doprowadzić do realizacji tych żądań, FAU Berlin wspiera pozew sądowy o bezpośrednie zatrudnienie jednego z członków FAU, którego sytuacja jako pracownika tymczasowego nie jest naszym zdaniem w pełni zgodna z prawem. Proces może doprowadzić do precedensu i w konsekwencji do bezpośredniego zatrudnienia naszych kolegów i koleżanek pracujących w Fundacji. Póki co, kierownictwo Fundacji nie zareagowało na nasze próby rozpoczęcia rozmów, choć wielu pracowników, zarówno tych zatrudnionych bezpośrednio, jak i przez firmy zewnętrzne, a nawet stażyści, wyraziło zainteresowanie i okazało solidarność podczas pierwszej akcji ulotkowej na informującej o nieprawidłowościach zatrudnienia w firmie. Dalszy ciąg nastąpi niebawem.

Sekcja pracowników edukacji, związku FAU w Berlinie
http://www.fau.org/artikel/art_130603-192549

No comments:

Post a Comment