3.22.2012

Przeciw antyspołecznej polityce rządu


konfpras.png
Działacze Związku Syndykalistów Polski oraz Komitetu Obrony Lokatorów ostro skrytykowali politykę rządu i władz miasta Warszawy podczas konferencji prasowej poświęconej wzrostowi liczby eksmisji, w świetle zbliżającego się zakończenia okresu ochronnego 31 marca.
Rząd nie oferuje żadnych perspektyw milionom rodzin, których nie stać na zakup mieszkania, czy wynajęcie go za cenę komercyjną. Zamiast tego, ułatwia się procedurę eksmisji. Po 31 marca (koniec okresu ochronnego) będzie można eksmitować ludzi na bruk lub do noclegowni, bez konieczności zapewnienia lokalu zastępczego. M.in. dlatego 31 marca ma się odbyć demonstracja w Warszawie przeciw antyspołecznej polityce rządu.

Działacze także podkreślili, że polityka miasta prowadzi do zwiększenia problemu bezdomności, co wiąże się z nasilaniem się zjawiska zajmowania pustostanów. W większości nie są to otwarte squaty, ale mieszkania zasiedlane po cichu, najczęściej w nieużywanych zasobach komunalnych. Aktywiści ZSP potwierdzili, że zamierzają wspierać wszystkich, którzy nie mają dachu nad głową i postanowią
wziąć sprawy w swoje ręce.

Aktywiści obu grup mówili, że będą obecni na demonstracji w obronie eksmitowanego squatu Elba. Jednak skrytykowali media, które głośno mówią o eksmisjach z miejsc kultury, jednak często ignorują dramatyczne sytuacje zwykłych mieszkańców Warszawy. Np. w tym samym tygodniu wydarzyła się nie mniej brutalna próba eksmisji zwykłych lokatorów na ul. Dzierzby na Ursynowie, z użyciem ochrony i policji, która jednak nie przyciągnęła uwagi mediów. Niewiele też słychać o dziesiątkach eksmisji dokonywanych o na co dzień i nagminnemu łamaniu prawa podczas egzekucji komorniczych.

Na końcu aktywiści namawiali do stawienia aktywnego oporu wobec polityki miasta oraz do uczestnictwa w demonstracjach, takich jak planowana na 31 marca.

No comments:

Post a Comment